17. Yüzyıl Hollanda Resim SanatıDünya TarihiSanat Tarihi

17.Yüzyıl Hollanda Tablolarındaki 10 Sembolik Detay

Kediler ve Köpekler: Hollanda resimlerinde dönemin sosyokültürel ortamını yansıtan sahneler oluşturulmuştur. Çok sayıda liman ile birlikte zenginleşen bir Hollanda ve güçlü bir burjuvazi söz konusudur. Bu burjuvazi kentlerde hem ticareti yönetmekte hem de kentin güvenliğini sağlayan birlikler oluşturmaktadır. Bu burjuvazi, her bir farklı zengin grup kendine özgü siparişler istemektedir. Toprak sahipleri, kara manzaralarını talep ederken denizciler ise deniz manzaralarını sipariş vermektedir. Bu zengin kesimin bolluk, bereket ve zevk içerisinde yaşaması, bu tablolarda bir ahlaki mesajı sembolik olarak, görünenin arkasındaki mesaj olarak vermeye başlamışlardır. Hollanda resimlerinde en çok tercih edilen sahnelerden biri olan genelev ve ayrıca taverna sahnelerinde köpek ve kedi sık kullanılmıştır. Köpek eğer aile ile ilgili olan bir resme yerleştirildiğinde kadının kocasına olan sadakatini simgelerken bir genelev sahnesinde pis ve bakımsız bir köpek geneleve gönderme yapmak amacıyla kullanılmıştır. Kedi ise tembelliğin ve arzuların, şehvetin sembolü olarak eğlence, genelev, taverna sahnelerin sıkça kullanılmaktadır. Dünyevi zevklerden uzak durulması gerektiğini içeren ahlaki mesajlardır.

The Cat Family- Jan Steen

İstiridye: İstiridye antik dönemden itibaren cinsellikle ilintili bir yiyecektir. Afrodizyak etkisi bulunan İstiridye 17.yy Hollanda’sında genelevlerde servis edilen bir üründür. Bu nedenle 17.yüzyıl resimlerinde normal gündelik yaşam sahnesi gibi görülen tablolarda istiridye kullanılması akla o sahnenin genelev ortamı olabileceğini getirmektedir.

Girl Eating Oyters- MauritshuisJan Steen

Çorap: Hollanda gündelik yaşam sahnelerinde en çok kullanılan sembollerinden birisi çoraptır. Çorap anlamına gelen “kous” kadın cinsel organı içinde kullanılmaktadır. Bu sembolik detay sahneleri gündelik yaşamdan ayırıp ahlaki bir mesaj veren genelev sahnelerine bağlamaktadır.

Woman at her ToiletJan Steen

Harita: Hollanda gündelik yaşam sahnelerinde duvarlarda çoğunlukla bir harita kullanımı vardır. Hollanda bu dönemde denizcilikle uğraşan zengin burjuvazinin yer aldığı bir ülkedir. Bu duruma sembolik bir gönderme yapmak bağlamında duvarlarda Hollanda haritaları bulunmaktadır.

Officer and Laughing GirlVermeer

Gülen Yüz: Gülme ya da sırıtma, ancak kendinden geçip davranışlarının kontrolünü sağlayamayan köylülere ait bir davranış olarak nitelendirildi ve bu tür resimlerin talep görmesi de Kalvinci tutumdan kaynaklanmaktadır. Gülme eylemi sarhoşluğa da bir gönderme yapmak için kullanılmıştır.

A Fisher Boy with Basket- Frans Hals 

Baykuş: Eğlence ve taverna sahnelerinde baykuş çoğunlukla gözlemlenmektedir. Baykuş o dönemde aptallığın ve ahmaklığın sembolü olarak kullanılmıştır. İnsanların kendinden geçerek eğlenmelerinin ahmaklık olduğu dünyevi zevklere bu kadar bağlanılmaması gerektiğini vurgulayan ahlaki bir mesajdır.

Malle BabbeFrans Hals

İnci: Zenginliğin ve dünyevi aşkı sembolize etmektedir. Özellikle Vermeer tablolarında inciye birçok kez yer vermiştir.

Woman Holding a BalanceVermeer

Vanitas: İnsanlara ölümü hatırlatmak ve kibir ve dünyevi zevklerden uzak kalması gerektiğini vurgulayan kuru kafa imgesidir.

Vanitas still life with skull-Peeter Sion

Mum: Zamanın hızla eriyip gitmesi ve alevlenen aşkı ve şehveti sembolize etmektedir. Zamanın akıp gitmesi ölümün de bir temsili olmuştur.

The Banquet of the Officers of the St George Militia Company in 1616-Frans Hals 

Ekmek ve Şarap: Ekmek İsa’nın bedenini, şarap ise İsa’nın kanını sembolize etmektedir.

Yasin Tarakcı

İstanbul Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Mezunu / Yüksek Lisans Öğrencisi. Aynı zamanda Kültürel Turizm ve Miras öğrencisiyim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu