Tarih Bülteni

248 Metrekare ile “Türkiye’nin En Büyük Yekpare Dokuması” Olan Tarihi Halı Restore Edildi

II. Abdülhamid döneminde yaptırılan, Yıldız Şale’nin 1 numaralı tören salonuna ait 468 metrekarelik Hereke halısı restorasyon sürecini tamamladı. Milli Saraylar İdaresi Başkanlığının halı koleksiyonunda yer alan Yıldız Şale’nin yenilenen dev halısı, tarihi salonda yerini almayı bekliyor.

Boyutu ve tarihi değerinin yanı sıra dönemin Türk-Alman ilişkilerine dair ipuçları da veren dev halı, 2018’de Yıldız Şale ile eş zamanlı olarak restorasyona alınmıştı..

Köşkün bahçesinde hazırlanan özel havuzda yıkanarak Milli Saraylar uzmanları tarafından konservasyon işlemine hazır hale getirilen halının onarımı Yıldız Şale’nin halı restorasyonu için yeniden düzenlenen konferans salonunda gerçekleştirildi.

Halının restorasyonunu yapan ekibin sevk ve idaresini üstlenen Mustafa Köksal, yaptığı açıklamada, uygulanan yöntemleri ve yapılan işlemlerle ilgili bilgileri bazı paylaştı. “İlk önce saraydan çıkardık. Bunun için aşağıda 500 metrekarelik özel bir havuz yeri yaptık. İlk önce halımızı yıkadık ve 2 ay içerisinde halıyı orada kuruttuk. Toz alma işlemleri de tamamlandıktan sonra burayı, özel olarak bu gördüğünüz mekanı tasarladık ve naklettik.”

Köksal, iplerin tespiti ve doğal yöntemlerle boyanmasının da restorasyonun yapıldığı mekanda gerçekleştirildiğini kaydederek, onarım sürecine dair şu bilgileri ekledi:

“Tığ, makas, iğne, tarak ve özel olarak yapılmış kasnak dediğimiz aletlerle işlemlere başladık. Onarım yapılacak yerler, zamanla aşınmış tabii. 120 senedir bazı yerleri dökülmüş, güve yenikleri oluşmuş. İlk önce hasır dokusu yapılır yani normal bir insan vücudundaki doku gibi dokusu işlenir. Sonra iple o onarım yeri hav şeklinde doldurulur ve daha sonra, tesviye aşamasına geçilir.”

“Halımızı bitirdik ve inşallah 50-100 sene daha ömür katmış olduk”

Köksal, “Birlikte çalıştığımız arkadaşlarımızın da hepsi bu konuda uzman. Yani bu konuda ehliyetli kişiler. Bu arkadaşlarımızla beraber bu halımızı bitirdik ve inşallah 50-100 sene daha ömür katmış olduk. 468 metrekare olan bir halının yıkanıp, onarılması bizim için büyük bir kıvanç. Bundan büyük bir mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

Kaynak: TRT Haber

Muhabir

Anadolu Tarih okuyucularına, gündeme ait yaşanan son "Tarih" odaklı sıcak gelişmeleri buradan sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu