Tarih Bülteni

Acı Kaybımız: Prof. Dr. Nadir Devlet Hayatını Kaybetti

Eserleri ve yetiştirdiği öğrencileriyle Genel Türk Tarihi – Türkoloji alanlarında büyük katkılar sağlamış olan kıymetli hocamız Prof. Dr. Nadir Devlet 30 Nisan 2021 günü hayata gözlerini yummuştur. Merhuma Allah’tan rahmet, ailesi ve sevenlerine ise başsağlığı diliyoruz.

PROF. DR. NADİR DEVLET

Devlet, 15 Temmuz 1944 tarihinde Mukden / Mançurya / Şenyang (Shenyang) doğmuş idi. 1971 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Genel Türk Tarihi bölümünden mezun olmasının ardından, yüksek lisans öğrenimini 1972-74 yılları arasında Münih Maximilian Üniversitesi Türkoloji ve Yakın Doğu Enstitüsünde gerçekleştirdi. 1976-82 yıllarında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Umumi Türk Tarihi Kürsüsü’nde “1905-1917 Rusya Türklerinin Millî Mücadele Tarihi” adlı teziyle doktorasını tamamladı. 1986-91 yılları arasında Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları ve Uygulama Merkezinde müdür yardımcılığı görevinde bulundu. 1989-90 yıllarında Columbia Üniversitesi Orta Asya Araştırmalarında misafir-araştırmacı öğretim üyeliği yaptı. 1984 yılından sonra Marmara Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi ve 1991 yılından sonra da Marmara Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü müdür yardımcılığı görevini üstlendi. Türk Tarih Kurumu, Türk Kültürünü Araştırma Enstitüsü üyesidir.

Türklük araştırmalarının öncülerinden Nadir Devlet, 20. ve 21. yüzyılda Rusya, Kafkasya ve Orta Asya’da ki Türk halklarının tarihsel serüveni, siyasi, sosyal, kültürel, ekonomik yapıları üzerinde yoğunlaştığı araştırmaları ile tanınmakta idi. 35 kitap ve sayısız makale kaleme alan hocamız tarihi yazarken, tarihe adını kazıyan nadir isimlerdendir.

VEFATI

Alınan bilgiye göre, uzun süredir kanser tedavisi gören Prof. Dr. Nadir Devlet, 15 Nisan’da ani solunum güçlüğü nedeniyle hastaneye kaldırıldığında Koronavirüs teşhisi konulmuştu. Bir süre evinde tedavi gören tarihçi, durumumun kötüleşmesi üzerine 21 Nisan’da Ataşehir’de özel bir hastaneye kaldırılmıştı. Akademisyen eşi Beril Devlet, Prof. Dr. Nadir Devlet’in 30 Nisan 2021 günü sabah saatlerinde vefat ettiğini açıkladı.

Begüm Şen

Tarih Öğretmeni, Anadolu Tarih Editörü Yazı göndermek için: begum@anadolutarih.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu