Tarih Bülteni

Adana’da Camiden Çalınan İznik Çinilerinin İzi Londra’da Sürüldü!

Adana Ulu Cami’nin restorasyonda olduğu 6 Aralık 2002 tarihinde gece yarısı bir soygun olayına uğramış; 223 tarihi çini karo çalınmıştı. 2002 yılında yaşanan soygun uzunca bir süre aydınlatılamamıştı. Çalınan 223 çini karodan 67 parça 11 Eylül 2009 tarihinde İstanbul Kocamustafapaşa’da bir eve yapılan baskında koliler içinde bulunmasının ardından, Vakıflar Genel Müdürlüğü 156 parça tarihi çininin çalıntı olduğunu Interpol aracılığıyla tüm dünyaya duyurmuştu.

İşte bu noktada sıcak bir gelişme yaşandı…

Adana Ulu Camii’nden 19 yıl önce çalınan 500 yıllık 223 karo İznik çinisinden 2’si, müzayede kataloğunda tespit edildi. Türkiye, tarihi çinilerin satışını durdurdu.

Sotheby’s Müzayede Evi, son olarak Kanuni Sultan Süleyman’ın portre satışı ve  ‘paha biçilmez dokuz Kur’an-ı Kerim ve elyazmaları‘ satın alındığını duyurduğu İslam Dünyası ve Hindistan Sanatları‘ başlıklı müzayedeyle gündeme gelmişti. Aynı müzayedeyle ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı’nın sessiz sedasız bir operasyona imza attığı ortaya çıktı.

Operasyon öncesi süreçte…

Müzayededen yaklaşık bir ay önce Kültür ve Turizm Bakanlığı uzmanları kataloğu incelemeye aldı. Katalogda 115 lot numarasıyla iki adet İznik çinisinin de satışa sunulduğu tespit edildi. Katalogda tarihi çiniler “İki İznik seramik karo lotus palmette ve saz yaprakları bezemeli- Türkiye, yaklaşık 1575 tarihli” ifadeleriyle tanıtıldı. Bu ifadeler “çalıntı” ürün olduğunu açıkça ortaya koyma konusunda yeterli idi. Yaşanılan gelişmenin ardından, Çinilerin Türkiye’de nereden çalınmış olabileceği ihtimali üzerine yapılan araştırma sonucunda Adana’da yaşanan tarihi cami soygununda çalınan eserler olduğu ortaya çıktı.

2011 senesinde de Londra’daki Christie’s Müzayede Evi, Adana soygununda çalınan çinilerden birini satışa sunmuştu. Kültür ve Turizm Bakanlığı müdahale ederek eseri satıştan çektirerek Türkiye’ye iadesini sağlamıştı.

Türkiye, yine kalan tarihi çinilerin satışını şimdilik durdurmayı başardı. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın, Interpol kanalıyla da aranan eserlerin Türkiye’ye iadesi için çalışma başlattığı, Sotheby’s Müzayede Evi’nin eserin iadesini yapmaması durumunda hukuki yollara başvuracağı belirtildi.

Muhabir

Anadolu Tarih okuyucularına, gündeme ait yaşanan son "Tarih" odaklı sıcak gelişmeleri buradan sunmaktadır. Hesap Yönetimi: Begüm Şen

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu