Dünya TarihiSinema Tarihi

Film severler Ekran Başına: I.Dünya Savaşı Filmleri Seçkisi

Anadolu Tarih olarak tarihi filmlerden özel seçkiler yapmaya başlıyoruz. İlk listemiz ile karşınızdayız. Bilindiği gibi I.Dünya Savaşı 1914 ile 1918 yılları içinde, İtilaf Devletleri ile İttifak Devletleri arasında gerçekleşmişti. Osmanlı Devleti ise İttifak grubu içinde yer almış, malesef savaşı kaybeden grup içinde kalarak ciddi bir işgal ile karşı karşıya kalmıştı.

Çeşitli ülkelerin bakış açılarından derlediğimiz filmlerden seçip izleyebilirsiniz. Bir sinefil olarak şunu söyleyebilirim ki, I.Dünya Savaşı Sineması genel resme bakıldığında II.Dünya Savaşı filmlerinin gerisinde kalmış durumda. Sizde listemizden filmler seçerek birinci dünya savaşının buhranlı havasını soluyabilirsiniz.

Tüm film serileri Anadolu Tarih‘te…

İyi Seyirler!

1) SON UMUT

Water Diviner

Listemizin ilk filmi Water Diviner. Film güncel filmlerden sayılabilecek filmlerden. Dünyaca ünlü oyuncuların bir araya geldiği filmde ülkemizden de Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz kamera karşısına geçtiler. Filmde Çanakkale Savaşı’nda üç tane oğlunu kaybeden Avustralyalı bir babanın onların arama hikayesi anlatılıyor. Filmin yönetmenliğini de Gladyatör filminden tanıyacağınız Russel Crowe yapıyor. İzlenebilir.

2) 1917

1917 (Netflix)

Bu film de I.Dünya Savaşı’nı konu edinen filmlerden yalnızca bir tanesi. 2019 yapımı filmin konusu çok önemli bir mesajı birliklerine iletmekte görevli iki askerin yaşadığı çıkmazlardır. Bu iki asker hem zamana karşı yarışırken hem de binlerce askerin ölmemesi için bir çok fedalarkarlık yapacaktır.

3) SAVAŞ ATI

Savaş Atı

Film I.Dünya Savaşı döneminde yaşayan Albert ve onun atı joey arasındaki ilişkiyi konu alıyor. Özelden genele gitme noktasında başarılı film örneklerinden olan Savaş Atı filmi, uzun bir macera filmi kıvamında diyebiliriz.

4) LAWRANCE THE ARABIA

Arabistanlı Lawrance 4K Versiyon

I.Dünya Savaşı denildiği zaman İngilizlerin en çok övünç duydukları isimlerin başında Lawrance gelir. Bu film ise Lawrance’ın Arabistan yarımadasında yürüttüğü faaliyetleri konu ediniyor. “İstihbarat Savaşları” denildiği zaman bu yarım adadaki mücadele her zaman akıllara gelir. Bu filmde de sıkça bunları göreceksiniz. Eski bir film olsa da 4K versiyonunu edinirseniz daha keyifli bir seyir keyfi yaşayabilirsiniz.

4) GALIPOLI

Gelibolu Filmi

Filmin isminden de anlayacağınız üzere film Gelibolu’da geçiyor… Filmi ilginç kılan noktası ise ünlü oyuncu Mel Gibson’un filmin başrolünde olması diyebilirim.

5) ÇANAKKALE – YOLUN SONU

Başrol – Gürkan Uygun

I.Dünya Savaşı denildiği zaman elbette hepimizin aklına Çanakkale Zaferi gelir. Ülkemizde de Çanakkale Savaşı üzerine onlarca film,dizi,çizgi film yapıldı, yapılmaya da devam ediyor. Ben de Çanakkale Savaşı özelinde de akıllara gelen en iyi filmlerden birini paylaşmak istedim. Bu filmde tüm Anzac askerlerinin korkulu rüyası ünlü keskin nişancı Korkunç Abdül olarak nam salmış Türk Askeri’nin hikayesi filmleştirilmiş.

6) KIZIL BARON

Kızıl Baron

Çizgi filmi, oyunu ve filmi yapılmış gerçek bir hikaye… I.Dünya Savaşında Alman bir pilotun hikayesi… İzleyen okurlarımız kendinden bir şeyler bulacaktır.

7) THE OTTOMMAN LIEUTENANT

Bir Osmanlı Subayı

Savaş yıllarında geçen bir aşk hikayesi… Bir Türk Subayı ile idealist Amerikalı bir hemşire arasında geçen aşkın savaşla harmanlanması güzel bir hikayesi ortaya çıkarmış.

8) BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

BATI CEPHESİNDE YENİ BİR ŞEY YOK

Son filmimiz Batı Cephesinden Yeni Bir Şey Yok… Bu film belgesel tadında ve I. Dünya Savaşı’na en yakın tarihli film olması açısından gözlem amacıyla izlenebilir. Sinema tarihine hevesli okuyucularımızın oldukça ilgisini çekecek bir film olduğunu düşünüyorum.

Görüşmek üzere!

Oğuzhan Koç

Anadolu Tarih Kurucusu. Tarih ve sinema üzerine çalışıyorum. Belgesel yönetmenliklerinin yanı sıra yapımcılık da yapmaktayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu