Tarih Bülteni

Doğu Türkistan’ın Tarihi Kent ve Kültürü Yok Ediliyor!

Milli kültür ve benliklerini yaşama hakları Sinosentrizm ideolojisi benimseyen Çin tarafından ellerinden alınan Doğu Türkistanlıların tarihsel süreç ve günümüzde yaşadığı şiddet olaylarıyla çevrili olan insanlık dramı ardı ardını kesmeden devam ederken, bir yandan yaşadıkları topraklardan Türk – İslam izleri siliniyor.

Özellikle son zamanlarda, kentsel dönüşüm bahanesiyle Kaşgar’da nefes aldırmayan Çin, buradaki Türk ve İslam izlerini silerek Doğu Türkistanlı Müslümanların, geçmişi ile olan dini ve milli bağlarını koparmaya çalışıyor. Orta Asya’da, en iyi şekilde muhafaza edilmiş geleneksel Türk ve İslam şehri olan Kaşgar kenti insan eliyle yok edilmektedir.

Sözde “kentsel dönüşüm” kapsamındaki asimilasyon çalışmaları boyunca Kaşgar sokaklarında yıkım ekipleri ve buldozerler hiç eksik olmadı. İpek Yolu’nun önemli kavşak noktası olan Kaşgar şehrinin Eski Şehir kısmı dozerlerle yıkıldı. Bu süreçte şimdiye kadar 65 binden fazla ev yıkıldığı kayıtlara geçmiştir.

220 bin Türk yerlerinden göç ettirilip, “nazi kampı” adı verilen insanlık dışı eğitim kamplarına sürülürken yüzlerce tarihi yapı yok edildi. Çinli yetkililer ise dönüşümün tarihi dokuya sadık kalınarak yapıldığını savunsa da yaşadıkları yerlerden zorla uzaklaştırılan Türkler söz konusu projenin Çin’in yeni bir aldatmacası olduğunu vurguluyor.

Türk-İslam tarihi açısından büyük öneme sahip şehrin yok edilmesinin arkasında yatan sebep ise, Doğu Türkistanlıların kültürleri, tarihi ve İslam ile bağlarını tamamen kopararak onları daha muhtaç bir topluma dönüştürerek, asimilasyon sürecini hızlandırmak…

Bu süreçte, tıpkı Kaşgar şehrinde yaşanan yıkımlar gibi Doğu Türkistan topraklarının neredeyse tamamında büyük yıkımlar gerçekleşti.

Çin’in son zamanlarda güvenlik ve sağlamlaştırma bahanesi ile Doğu Türkistan’da yıktığı camilerin çoğunun sağlam olduğu belirtiliyor.

Özgür Asya radyosuna konuşan Kaşgar sakinleri ve bazı mahalli yöneticiler Çin işgal idaresinin mescit ve camileri yıkarken, ibadet edenler için hayati tehlike arz ettiği ve iyileştirmek amacı ile yıktıklarını öne sürdüklerini ancak gerçekte ise, sağlam ve ibadete engel bir durumu bulunmayan camileri yıkarak yok ettiğini bildirmiştir.

Çin, Uygur Özerk Bölgesi’nde son zamanlarda 3 bin 500 camiyi kamu güvenliğine aykırı olduğu iddiasıyla yıktı. Pekin yönetiminin yıktığı mabetlerin yerlerine parklar ve çocuk oyun bahçesi dikiliyor. Çin yönetiminin ayakta kalan camilere de “İstikrarı korumak” iddiasıyla 350 muhbir yerleştirdiği bilinmektedir.

Muhabir

Anadolu Tarih okuyucularına, gündeme ait yaşanan son "Tarih" odaklı sıcak gelişmeleri buradan sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu