Sanat TarihiTarih Bülteni

Ekmek Bulamıyorsan Pasta Ye!: Leonardo da Vinci’nin En Ünlü Eseri Mona Lisa ve Başına Gelen Enterasan Olaylar

Rönesans dahisi Leonardo da Vinci (1452-1519) tarafından yapılan Mona Lisa tablosu bugün sanat tarihinin en ihtişamlı eseri olmasa bile dünyanın en popüler sanat eserlerinden biri olarak kabul görmektedir. Ancak insanlık olarak kültürel değerlere sahip çıkma, onları bilinçli bir şekilde koruma konusunda yetersiz kalıyor ve her gün biraz daha “inanması zor” olaylara tanık oluyoruz.

Leonardo tarafından 1503 yılında kavak pano üzerine yağlıboya tekniğiyle yapılmaya başlanan Mona Lisa portresi, kumaş ve ipek tüccarı Francesco del Giocondo’nun karısı olan İtalyan soylusu Lisa Gherardini’yi tasvir ediyor. Eser, 1797 yılından beri Louvre’da sergilenmektedir.

🎨 “Leonardo Mona Lisa’yı Çiziyor”, Cesare Maccari, 1863.

Ancak eseri esas ünlendiren olay 1911 yılında bir müze çalışanı tarafından Louvre’dan çalınması ve ardından kurtarılmasıdır.

Tarihler 21 Ağustos 1911’i gösterdiğinde, İtalyan asıllı Vincenzo Peruggia, Mona Lisa‘yı Louvre Müzesinden çalmıştır. Daha önce kendisi müzede güvenlik görevlisi olarak çalıştığı için bu işlemi oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirdiği düşünülmektedir. Bu tablonun çalınması olayı, Paris’te o kadar gündem olmuştur ki, Mona Lisa çalınınca kalan boş yerini dahi çok sayıda insanın görmeye gittiği söylenir.

Eserin bulunması için o dönem 60 dedektif tutulmuştur. Alphonso Bertillon, müzede çalışan görevlilerin tek tek parmak izini alır.

Bertillon, tarihte parmak izi sorgulamasını gerçekleştiren ilk kişi olarak tarihe geçer. 

Peruggia ise eseri Fransa’da bulunan bir otelde iki yıl boyunca saklamayı başarır. Peruggia, 1913 yılında İtalya’da antikacı olan Alfredo Geri’yi arayıp Mona Lisa tablosunun elinde olduğunu ve yarım milyon liret karşılığında onu kendisine verebileceğini söyler. Geri, orijinal olup olmadığını anlamak için müzeye götürmek üzere otelden çıkarken, otel görevlisinin hırsız olduklarını düşündüğü için polisi araması üzerine Peruggia yakalanmış ve böylece Mona Lisa tablosu bulunmuştur.

Eser, 1914 yılında Louvre Müzesine getirilmiş, günümüzde de kurşun geçirmez bir camın arkasıda sergilenmektedir. Ancak Mona Lisa’nın başı hiç dertten kurtulmamaya devam ediyor!

2011 yılında bir Rus kadın, Fransız vatandaşlığına alınmamasını protesto etmek için bir fincan çayı esere fırlatmış ve tablonun koruyucu camına zarar vermişti. Ancak bu ne ilk ne de son saldırı değildi!

29 Mayıs Pazar 2022 tarihinde tekerlekli sandalyesi ile müzeye giriş yapan yaşlı kadın kılığındaki bir adam, ünlü tablonun önündeki koruyucu camı önce yumrukladı, sonra da üzerine pasta fırlattı.

Koyu renk bir peruk takan ve ruj süren kişinin bir ressam ve çevre aktivisti olduğu, protesto amacıyla son derece değerli olan tabloyu pastaya buladığı anlaşıldı. Saldırgan, güvenlik görevlileri tarafından götürülürken, “Dünya’yı düşünün. İnsanlar Dünya’yı yok etme sürecindeler! Sanatçılar Dünya’yı düşünür, bu nedenle ben bunu yaptım. Gezegeni düşünün” diye bağırdığı ortaya çıktı.

İklim krizine dikkat çekmek için düzenlendiği bilgisi verilen olayda Mona Lisa portesinin herhangi bir hasar almadığı söyleniyor.

Begüm Şen

Tarih Öğretmeni - Anadolu Tarih Editörü Yazı göndermek için: begum@anadolutarih.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu