Tarih Bülteni

Kaçak Kazıda Bulunan Eserler Çorum Müzesi’nde Sergilenmeye Başlandı

Çorum’da 2016 yılında jandarma ekiplerinin, kaçak kazı yapan tarihi eser kaçakçılarından ele geçirdiği altın ve kıymetli taşlardan oluşan 40 parça Roma dönemine ait takı ve süs objesi, Çorum Arkeoloji Müzesi’nde muhafaza edilerek sergileniyor.

M.Ö 30 ile M.S 395 yıllarına tarihlenen eserler, Çorum Müzesi’ndeki tarihsel yolculuğun en ihtişamlı parçaları arasında yer almaktadır.

Jandarma ekiplerinin başarılı operasyonuyla ele geçirilen altın taç, madalyon, küpe ve yüzükler Çorum Müzesi’nin dördüncü katında yer alan Roma İmparatorluğu dönemine ait eserlerle özel vitrinde bir süre önce sergilenmeye başlandı. 

Çorum Müzesi Arkeologlarından Resul İbiş’in Açıklamaları..

Müzede Helenistik, Roma ve Bizans dönemine ait eserlerin büyük çoğunluğunun yasa dışı kazıların sonucuyla lde edilmiş tarihi eserler olduğuna işaret eden İbiş, “Bulunan eserler arasında altın, gümüş ve yarı değerli taşlardan yapılmış üstün işçilikli takı grupları, elbise aplikleri, pişmiş topraktan ince işçilikli kandiller, su ve servis içki kapları bulunmaktadır.”

Çorum Arkeoloji Müzesi envanterine kayıtlı 15 bin 364 eserin bulunmaktadır: “Bu eserler 1960’lı yıllardan günümüze kadar bölgede edinilen eserlerdir. Bunların bir kısmı hibe, bazıları kazı ve bazıları da müsadere ve satın alma yoluyla gelmekte. Bize her yıl 300’e yakın tarihi eser müsadere yoluyla gelmekte. Yani kaçak kazılarda elde edilip, ait oldukları alana geliyor.”

Buluntuların, geçmişte bölgede yaşayan toplumların kültürel yaşantı ve etnik yapılarına dair önemli ipuçları verdiğini vurgularken, konuşmasına şöyle devam etti: “Bu etnik topluluklara ait buluntular Anadolu’nun diğer kültürlerle olan etkileşimlerini, ilişkilerinin maddi kanıtlarını oluşturmaktadır ayrıca buluntularda Roma İmparatorluk kültürü, dini inanışları, sanatı, süslenme tarzı ve zevklerinin bölgede kabul gördüğünün göstergesi olabilecek eserler de müze koleksiyonumuzda sergilenmektedir.”

Göz alıcı eserlerin özellikle işçilikleriyle dikkat çektiğini ve ziyaretçilerinde bu tür eserlere yoğun ilgisinin olduğunu söylemeden geçmek olmaz. Resul İbiş,  “Korunması Gerekli Taşınmaz Kültür Varlığı” olarak tescillenen 40 eser için son olarak “Ziyaretçilerimiz bu eserleri hayranlıkla inceliyor.” açıklamasını dile getirdi.

Muhabir

Anadolu Tarih okuyucularına, gündeme ait yaşanan son "Tarih" odaklı sıcak gelişmeleri buradan sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu