Tarih BülteniTarihte Kadın

Kadınların Çalışma Sahası: ‘Gladyatörler Şehri’ Stratonikeia

Muğla’nın Yatağan ilçesinde “gladyatörler şehri” olarak bilinen Stratonikeia Antik Kenti’nde yürütülen kazı ve restorasyon çalışmaları ile arşiv ve mutfak gibi birçok alanda çoğunluk olarak kadınlar görev alıyor. Kadın eliyle titizlikle yürütülen bu kazı çalışmasına gelin birlikte bakalım!

UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan, bünyesinde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış antik kentte kazı ve restorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor.

Helenistik, Roma, Bizans, Menteşe Beyliği, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerinden birçok yapının bulunduğu kentte yürütülen kazı çalışmalarında, şehrin giriş kapısından İmparatorlar Tapınağı ve Roma Hamamı‘na kadar her yapı, aşamalar halinde gün yüzüne çıkarılıyor. Kadınlar da titizlikle yürütülen bu çalışmalara destek vermekte ve hatta daha düzenli ilerlemesinde büyük rol oynamaktadır.

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Bilal Söğüt, AA muhabirine gerçekleşen bir görüşme sırasında, Stratonikeia ile Lagina Antik kentlerinde kazı ve restorasyon çalışması yürüttüklerini aktardı.

Söğüt, çalışanların büyük kısmının kadınlardan oluştuğunu dile getirdi.

Söğüt, “Kentte yürüttüğümüz çalışmalarda 6 restoratör, 5 arkeolog, 12 işçi ve 1 sanat tarihçi arkadaşımız kadınlardan oluşuyor. Kadınlarımız kentteki farklı alanlarda hem kazıyor hem restore ediyor hem çiziyor hem de konservasyonu gerçekleştiriyor. Bunların arasında ev hanımı, üniversite mezunu, yüksek lisans ve doktora yapanlar var. Her kademede kadınlarla gerçek anlamda arkeoloji ve restorasyon yapıyoruz.” diye konuştu.

Kadın isterse her şeyi başarır..

Ekipteki ev hanımı Şükran Kulaksız, 12 yıldır kazı çalışmasında görev yaptığını anlatarak, “Bir kadın için kazı yapmak zor ama kadının başaramayacağı bir şey yok. Bu işi yaparken çok zevk alıyorum. Toprak altından bir eseri çıkarmanın verdiği heyecanı hiçbir şeye değişemem. Severek bu işi yapıyorum.” dedi.

Kazı ekibinde restorasyon teknikeri Armağan Karabulut ise tarihle içiçe yaşamanın, eserleri gün yüzüne çıkarmanın çok güzel bir duygu olduğunu dile getirdi. Ekipte çok sayıda kadın çalışan olduğuna değinen Karabulut, “Kente ziyarete gelen birçok insan burada kadınları görünce mutlu oluyor. Bizimle sohbet eden de oluyor. Bir eseri bile çıkarınca heyecanımız artıyor.” ifadelerini kullandı.

Restoratör Ferdane Ikkış da burada işe stajyer öğrenci olarak başladığını, mezuniyetinden sonra mozaiklerde çalışma yürüttüğünü kaydederek, “İlk deneyimimin mozaikler olması ve böyle bir antik kentte çalışmak çok güzel bir duygu.” dedi.

Kazıda restoratör olarak çalışan İrem Sarıgül ise antik kentte 2 yıl staj yapmasının ardından mozaiklerde çalışmaya başladığını aktararak “Ziyaretçiler bizi burada çalışırken görünce takdir ediyor.” diye konuştu.

Begüm Şen

Tarih Öğretmeni - Anadolu Tarih Editörü Yazı göndermek için: begum@anadolutarih.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu