Alternatif TarihMakale

Societa Sportiva Calcio Napoli Tarihi

Spor Tarihi - Yazar: Fatih Uzuner (Bilim Uzmanı)

“Napoli kaderden çok daha fazlasıdır. Napoli hayatın ta kendisi, futbolda başarıya ulaşarak baş kaldırmaya çalışan bir şehirdir.” – Ottavio Bianchi

İtalya’nın güneyinde Juventus, Milan ve Internazionale’nin arasında sıkışıp kalmış bir takımdır Napoli. Orta sınıf ve daha alt sınıfların şehri olan Napoli’de futbol her zaman bir tutkudur. Anadolu Tarih adına bu şehrin tutkuyla bağlı olduğu kendi adını taşıyan SSC Napoli kulübün tarihini inceleyelim.

Napoli’nin kuruluşu her ne kadar resmi kayıtlarda 1926 yılı olarak gözükse de temelleri 1904 yılının sonlarında İngiliz William Poths ve Napolili Ernesto Bruschini tarafından atılmıştır. Kadrosunu İngiltere’den Napoli’ye göçen Curnard Gemi İşletmesi çalışanlarından kurulan bu takım o zamanki renklerini soluk mavi ve siyah olarak belirlemişti. Napoli’de o dönem başka takımlarda vardı; Marquis Ruffo tarafından kurulan Aristokrat Açık Hava Takımı, Matteo Giovinetti tarafından kurulan Helios Takımı ve Gustavo Romano tarafından kurulan Audace.

Resmi kayıtlarda tarihe ilk uluslararası futbol mücadelesi olarak geçen maçta Napoli, “Arabik” isimli geminin İngilizlerden oluşan mürettebatına karşı oynadı. (1)

1913 yılında Napoli, ilk yerel kupasını Inter’i mağlup ederek kazandı. Sonraki iki yıl boyunca bu başarıyı devam ettirdiler. Birinci Dünya Savaşı tüm Dünya için buhranlı yılları beraberinde getirse de futbol insanlık için hep bir umut oldu. Savaşın sona ermesiyle birlikte Garozzo ve Bruschini Kardeşler önderliğinde bir grup gazeteciden oluşan Napoli dönemin prestijli takımı Juventus’a karşı aldığı 3-1’lik zaferle başarılarına bir yenisini daha ekledi.

1921 yılına gelindiğinde Napoli, Inter (Internazionale) ile birleşerek Internapoli ismini aldı. 1926’da dönemin başkanı olan Giorgio Ascarelli tarafından sahibi olduğu İtalya’nın o dönem en prestijli restoranlarından biri olan D’Angelo’da 1 Ağustos 1926 tarihinde Audace, Aristokrat Açık Hava Takımı ve Juventus Del Vasto takımlarının birleşmesiyle “Associazione Calcio Napoli” Napoli Futbol Derneği ismini alarak günümüzdeki kulübün temelleri atıldı.

Serie A’da 1926 ve 1941 yılları arasında mücadele eden Napoli 1929-30 sezonunu beşinci, 1932-33 sezonunu dördüncü ve 1933- 34 yıllarını ise üçüncü olarak tamamladı. 1941-42 sezonunu on beşinci sırada tamamlayan maviler sonraki sezonu Serie B’de geçirmek zorunda kaldı. Takip eden iki sezonda Serie A’ya geri dönemeyen Güney İtalya ekibi üçüncü sezonunda ligi üçüncü sırada tamamlayarak tekrar Serie A’nın yolunu tuttu. Ancak İkinci Dünya Savaşı’nın devam etmesinden dolayı lig başlatılamadı. 1946’da ligi sonuncu bitiren Napoli tekrar Serie B’ye geri döndü. 2 yıl aradan sonra 1948’de tekrar Serie A’ya dönen “The Little Horse” lakaplı ekip sürekli inişli çıkışlı bir form grafiği sergiledi. Takvimler 1962 yılını gösterdiğinde Arjantinli oyuncu Bruno Pesaola önderliğinde Napoli tarihinin ilk “Coppa Italia” İtalya Kupası şampiyonluğunu kazandı. (2)

25 Haziran 1964 yılında kulübün yeni başkanı seçilen Roberto Fiore, Associazione Calcio Napoli olan takımın adını bugünkü adı olan Sportiva Calcio Napoli (SSC Napoli) olarak değiştirdi.

Serie B’de kabus gibi geçen iki sezonun ardından Fiore başkanlığında tekrar Serie A’ya dönen Napoli, Serie A şampiyonluğunu o dönemin şampiyonu Inter’i 3-1 mağlup etmesine rağmen elinden kaçırarak ligi üçüncü sırada tamamladı. 1965-66 sezonunda ise Avrupa’da dönemin prestijli kupası olarak gösterilen Coppa Delle Alpi’yi müzesine götürdü.

1969 yılına gelindiğinde “Mühendis” lakaplı Corrado Ferlaino henüz 37 yaşındayken Napoli’nin en genç başkanı oldu. 1970-71 sezonunda bir kez daha kıl payı şampiyonluğu kaybeden Napoli, 73-74 sezonunda ikinci kez İtalya Kupası şampiyonu olurken aynı zamanda da İtalyan-İngiliz Kupası’nı da müzesine götürdü.

1980’lerin başlarında dolu dizgin yoluna devam eden Napoli teknik direktörlük görevine Antonio Juliano’yu getirirken kadrosunu da dönemin Hollandalı yıldızlarında biri olan Ruud Krol’u katmıştı. 26 Nisan 1981 tarihinde Perugia karşısında alınan 1-0’lık mağlubiyet mavilerin şampiyonluk hayallerini bir kez daha yıktı.

Takvimler 1984 yılını gösterdiğinde gazeteler Barcelona’da mutsuz olan ve bir türlü bekleneni veremeyen Diego Armando Maradona’nın kulüpten ayrılacağını yazıyordu. Ancak hiçbir futbol otoritesinin aklına Maradona’nın Güney İtalya’nın yolunu tutacağı gelmezdi.

Maradona ve Napoli

5 Temmuz 1984 yılında Güney İtalya’ya doğru yola çıkan Diego Armando Maradona uçuşu sırasında bir gazetecinin sorularını yanıtlamaktaydı. Gazetecinin sorduğu “Napoli’den beklentin nedir?” sorusuna Maradona’nın cevabı şu şekildeydi:

“Sadece huzur bekliyorum. Barcelona’da bulamadığım huzuru bekliyorum. Ama hepsinden öte onlardan saygı bekliyorum.” (3)

Maradona, Napoli’ye transfer olduğunda şehir hala 4 yıl önce gerçekleşen Lıpinia depreminin yaralarını sarmaktaydı. Şehir yanlış ellerde yönetiliyor, sanayisizleştirme çabaları veriliyorken Soğuk Savaş’ın etkileri de görülüyordu. Bu durum bir ideolojinin sonu demekti. Maradona umudu yükselterek şehirdeki halkın tekrar bir şeylere inanmasını sağlayacaktı. Çünkü o isyanın ta kendisiydi. (4)

1986-87 sezonu geldiğinde Maradona ile birlikte maviler tarihlerinin ilk Serie A şampiyonluklarını kazandılar. Umut Napoli halkı için tekrar yeşermişti. Şampiyonluktan sonra Napoli’ye gönül bağı olduğunu belli eden Maradona “Napoli benim yuvam asla burayı terk etmem” demeçlerini gazetecilere veriyordu. (5)

1988-89 sezonunda Napoli tarihinin ilk Avrupa Kupası’nı Almanya’nın Stuttgart kentinde düzenlenen finalde Stuttgart karşısında aldığı 5-4’lük galibiyetle kazanıyordu. 1989-90 sezonun gelindiğinde ise Napoli tarihinin ikinci Serie A şampiyonluğunu kazandı.

Maradona Sonrası Düşüş

Napoli taraftarında beklentiler iyice yükselmişti artık gelecek başarılara onları kolay kolay memnun etmeyecekti ancak işler istenildiği gibi devam etmedi. Maradona ayrılığından sonra arzu edilen başarıları bir türlü yakalayamayan Napoli’de dönemin başkanı Corrado Ferlaino 1993 yılında görevinden istifa etti. (6)

1997 yılında sezonu on yedinci sırada tamamlayan Güney İtalya ekibi tekrar Serie B’nin yolunu tuttu. İki yıl sonra Napoli, Walter Novellino yönetiminde tekrar Serie A’ya yükseldi.

Mayıs 2002 ‘de finansal krizle uğraşan maviler elindeki hisseleri satmak durumunda kaldı. Ağustos 2004 tarihine gelindiğinde 79 Milyon Avro borcu bulunan Napoli, İtalya Federasyonu tarafından Serie C1’e kadar düşürüldü. Yine aynı yıl 50 milyon teklif eden film yapımcısı Aurelio De Laurentis kulübün yeni başkanı oldu. Sonrasında toparlanmaya başlayan Napoli 4 yıl aradan sonra 2006-07 sezonunda tekrar Serie A’ya geri döndü.

Napoli Logoları

1926-27

Yalnızca bir sezon kullanılan bu logo oval şekilde turkuaz rengin üzerinde bulunan topun üzerinde şaha kalkmış bir at olarak tasarlandı. Atın etrafında bulunan “A”, “C” ve “N” harflari Associazione Calcio Napoli’yi ifade etmektedir.

1927

Bu yılda yuvarlak logo kullanımına geçildi. Dıştan içe doğru altın rengi ve mor halka ile çevrili logonun en iç kısmında kahverengi bir futbol topu kullanıldı.

1927-2005

Takip eden 30 yıl boyunca kulüp yuvarlak tasarım tercih ederken “N” hafini kullanmaya devam etti. 1964 yılında kullanılan logoda İtalya Bayrağı’nı temsil eden yeşil, beyaz ve kırmızı renkleri kullanıldı. 1964’ten sonra 1980’e kadar Napoli logosunda turkuaz arka planı olan büyük altın renginde “N” harfi kullandı. 1980’den sonra logo yavaş yavaş günümüzde kullanılan logoya evrilmeye başladı. Ancak 1982-83 sezonunda bir farklılığa giden Napoli kulübü bir Juventus maçı öncesi attıkları sembolik “Ciuccio” yani Eşek tezahüratları sonrası kulüp o sezon formasında “N” harfinin üzerinde bir Eşek sembolü kullandı. Sonrasında Napoli dış şeridi beyaz olan ve takım adı yazılı, arka planı turkuaz ile beyaz “N” harfini kullanırken 2002’den sonra 2006 yılına kadar dış şeridi mavi olan ve üzerinde kulübün adı yazılı logoyu kullandı.

2006

Bu yılda ise kulüp dış şeritte yer alan yazıyı kaldırarak logosunu daha sade bir tasarıma dönüştürdü. Sadece ortasında “N” harfi olan logo hala geçerliliğini sürdürmektedir. (7)

Napoli Formaları

1960’lara kadar sade turkuaz ve beyaz forma terleten Napoli 1962-63 sezonunda logosunun da olduğu turkuaz forma ile beyaz üzerine turkuaz şeritli forma giydi. 1965-66 sezonunda sadece kırmızı renkten oluşan bir üçüncü formayı tercih etti. 1968-69 sezonunda tek forma tercih eden Napoli klasik renginden vazgeçmedi.

1970’lerde ikonik turkuaz formasını kullanmayı sürdüren Napoli, 1978-79 sezonunda ilk kez forma sponsoru ile çalışmaya başladı. 1979-80 sezonu sonuna kadar Puma markası ile çalışan maviler, 1980-81 sezonu öncesi kendisi ile birlikte efsaneleşecek bir sponsorla anlaştı.

1980-81 sezonunda Napoli’nin forma sponsoru olan Ennerre, kulüple birlikte 9 yıllık bir maceraya yelken açtı. 1981-82 sezonunda ilk kez göğüs sponsoruyla anlaşan Napoli, formalarında Snaidero markasını taşımaya başladı. 1982-83 sezonunda “Cirio” sponsorluğunda yoluna devam eden kulüp 1983-84’te Latte Berna ile anlaştı. 1984-85 sezonunda Linea Time’ı forma sponsoru, Cirio’yu ise göğüs sponsoru olarak seçen kulüp sonraki sezon eski sponsoru Ennerra ile yoluna devam ederken “Buitoni” markası ise göğüs sponsoru oldu. 1987-1988 ve 1988-89 sezonlarında ise giyilen formalar Maradona ve gelen başarılar sonrası herkes için ikonikleşti. Bu sezonlarda Napoli formasına bir logo daha eklendi. İtalya’da Serie A’yı şampiyon tamamlayanlara verilen “Scudetto” logosu ve ünvanı.

1989-90 ve 1990-91’de de yoluna “Ennerre” ile devam eden Napoli bu iki sezonda da göğüs sponsoru olarak “Mars” markasını tercih etti. (8)

1991-92, 1992-93 ve 93-94 sezonlarında forma sponsoru olarak Umbro ve göğüs sponsoru olarak “Voiello” ile anlaşan Napoli kulüp tarihinde ilk kez 93-94 sezonunda bordo-mavili alternatif forma giydi. 1994-95, 95-96 ve 96-97 sezonlarında Lotto ile forma sponsorluğu için anlaşan maviler göğüs sponsoru olarak iki sezon boyunca “Record Cucine” ve bir sezonsa “Centrate Latte di Napoli” markaları ile anlaştı. 1997 sezonundan itibaren 2000 yılına kadar Nike ile anlaşan Napoli göğüs sponsorluğunda ise “Polenghi” markasını taşıdı. Sadece 1999-00 sezonunda Napoli göğüs reklamı almadı.

2000’in başından 2003 yılına kadar Diadora’nın tasarladığı formaları giyen Güney İtalya ekibi göğüsünde ise “Peroni” reklamlarını taşıdı. 2003 yılında Legea ile anlaşan Napoli bir sezon boyunca bu markanın formalarını terletti. 2004 yılından 2006 yılına kadar Kappa ile anlaşan kulüp 2006-07 sezonunda yoluna Diadora ile devam etti. 2005 yılında “Lete” markası ile yapmış olduğu göğüs sponsorluğu anlaşması hala devam etmektedir. 2009 yılından 2014 yılına kadar Macron imzalı formaları terleten Napoli 2014-15 yılından başlayıp bugüne “Kappa” ile olan birlikteliğini sürdürmektedir. (9)

Kaynakça

  1. https://www.sscnapoli.it/static/content/From-1904-to-1921-81.aspx
  2. https://www.sscnapoli.it/static/content/From-1926-to-1962-82.aspx
  3. https://www.beinconnect.com.tr/film/diego-maradona?autoplay=1
  4. https://theathletic.com/2224460/2020/11/28/diego-maradona-napoli-maradonapoli/?article_source=search&search_query=napoli
  5. https://www.beinconnect.com.tr/film/diego-maradona?autoplay=1
  6. https://www.sscnapoli.it/static/content/From-1993-to-2004-85.aspx
  7. https://1000logos.net/napoli-logo/
  8. https://www.theguardian.com/football/the-gentleman-ultra/2018/mar/10/serie-a-best-kits-50-years
  9. https://www.footballkitarchive.com/ssc-napoli-kits/

Anadolu Tarih

Anadolu Tarih'in resmi hesabıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu