Tarih Bülteni

Tarihin Bilinen Tek Hamile Mısır Mumyası Ortaya Çıktı

Polonya’nın başkenti Varşova’daki Ulusal Müze koleksiyonunda bulunan bir antik Mısır mumyası üzerinde çalışılırken, eşi görülmemiş bir keşif ile mumyanın hamile bir kadına ait olduğu fark edildi. Bu yeni bulgu, antik dünyadaki kadın–anne sağlığı araştırmalarına yeni yollar açması bakımından büyük önem taşımaktadır.

Mumya Polonya’ya ilk geldiğinde, araştırmacılar tabutunun renkli ve lüks süslemelerle kaplı olduğu için onun dişi olduğunu varsaydılar. Ancak, mumyalı vücut bir katip ve rahip adını taşıyan yazıtlara dayalı olarak erkek diye sınıflandırılmıştır. Bununla birlikte, bu süslemeli tabutun içinde kadın mı yoksa erkek mi olduğunu düşünürken tarihin esas sürprizi ile karşılaştılar. Hamile bir mumya…

Antropolog ve arkeolog Marzena Özarek-Szilke, “fetüsün küçük el ve ayağını gördüğümüzde gerçekten şok olduk” demiştir.

Polonyalı Bilimler Akademisi’nde arkeolog olan baş yazar Wojciech Ejsmond‘a göre, mumyacılar MÖ 1. yüzyılda kadını özenle mumyalamışlardı. Vücudun BT taramaları, kadının öldüğü sırada 20 ila 30 yaşları arasında olduğunu gösteriyor.

Kafasının büyüklüğüne bakıldığında, fetüs 26 ila 30 haftalık olarak düşünülmektedir. Kadının vücudunda olduğu gibi bırakılmıştı – diğer belgelenmiş ölü doğan bebeklerin anne babalarıyla birlikte mumyalanması ve gömülmesi örnekleri mevcut olduğundan araştırmacıların ilgisini çeken bir gerçek.. Dahası, mumyanın dört organı – muhtemelen akciğerler, karaciğer, mide ve kalp – yaygın mumyalama uygulamalarına göre çıkarılmış, mumyalanmış ve vücuda geri getirilmiş gibi görünüyor. Mumyacılar neden doğmamış bebek için aynı şeyi yapmadı?

Dünyada ilk kez rahminde cenin olan bir mumya keşfedilmesi bilim insanlarını heyecanlandırdı. Ayrıca, bu ilginç ölüm şekli ile ilgili teoriler ortaya çıkmaya başladı. Mısır Mitolojisine, dini kurallara ve toplumsal sınıflandırmalara dahi işaret ettiğine inanılmaktadır. Yeni bir belge niteliği taşıyan bulgu bulana kadar muhtemelen bu teorilerin sonu kesilmez.

Muhabir

Anadolu Tarih okuyucularına, gündeme ait yaşanan son "Tarih" odaklı sıcak gelişmeleri buradan sunmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu