Dünya Tarihi

Türk Asıllı CIA İstihbarat Elemanı Ruzi Nazar

Ruzi Nazar Kimdir?

  Yakıncağ tarihinin en iyi istihbarat elemanlarından sayılan Ruzi Nazar Türk kökenlidir. Kendisi Rus esareti altında bulunan Özbekistan’da dünyaya göz açmıştır.Hayatı boyunca farklı ülkelerde yaşamış, faaliyetlerini sürdürmüştür. Vefat etmesine rağmen akıllarda oluşan soru işaretleri bitmeyen esrarengiz insandır. Dünya gündemini tutan ARGO operasyonu da Nazar`ın ismi ile bağlıdır. Bu operasyona aynı isimli film de çekilmiştir. Ruzi Nazar, Türkiye için önemli kişiler olan Alparslan Türkeş, Fuat Doğu ve onlar gibi başkaları ile de tanışıyordu.

Ruzi Nazar’ın Hayatı

  Ruzi  Nazar 1 Ocak 1917 tarihinde Sovyet Sosyalist Cumhuriyetinin işgali altında bulunan Fergana vadisindeki Margilan’da doğmuştur. Ruzi Nazarın babası Cemşit Umirzaoğlu köklü ipek ticareti ile ilgileniyordu. Annesi Tacünisa ise, Kokant hanlığının ailesine mensuptur. Ruzi Nazar oldukça varlıklı ailede büyümüş ve iyi derecede eğitim almıştır. 

  Ruzi Nazar’ın doğumundan kısa süre sonra dünya genelinde sorunlar oluşmaya başlamıştır. Bolşevik devriminin akabinde Çarlık Rusya’sı devrilmiş, Rusya’ya bağlı esir devletler kendi bağımsızlıkları için mücadeleye başlamıştır. Bu zorlu süreç Nazar`ın ailesine de etkisini göstermiştir. Şöyle ki, 1927 senesinde, daha Ruzi 10 yaşında iken ağabeyi Sovyet yönetimi tarafından idam edilmiştir.

  1941 senesinde II Dünya Savaşının başlanması ile Ruzi Nazar Ukrayna cebhesine gitmiştir. Bu cephede 2 kez yaralanan Nazar, Türkistan Lejyonuna davet edilerek  Milli Türkistan Birlik Komitesinde irtibat görevlisi olarak çalışmıştır. Ruzi Nazar, savaş bittikten sonra Almanya’`ya yerleşmiştir. Burada yaşadığı dönemde Nazi Katolik Yargıcın kızı olan Emelinde Roth ile hayatlarını birleştirmişlerdir. Bu evlilikten iki çoçuğu olmuştur.

Ruzi Nazar’ın CIA İle Tanışması

  1951 senesinde ABD başbakanlarından olan T. Roosevelt`in oğlu A.Roosevelt Ruzi Nazar`ı Kolombiya Üniversitesine Orta Asya Ensitusü`nde çalışmak üzere davet etmiştir. 3 sene sonra ise, Nazar CIA görevlisi olmuştur. Ayrıca, New York’`ta CIA`’nın kurduğu “Amerikanın Sesi” radyosunda görev almıştır.

ARGO Operasyonu

  Ruzi Nazar 1979 yılında Afgan kökenli Alman halı satıcı kılığında ABD Tahran Büyükelçiliğindeki rehinelerin kurtarılması için yapılan operasyon idi. O, gizlice İran`’a giren ilk ABD görevlisi idi.

  SSCB dağıldıktan sonra vatanına geri dönen Nazar`ı dönemin başkanı İslam Karimov devlet seviyesinde karşılamıştır. Ruzi Nazar, 2015 yılında Türkiye` de sırları ile birlikte hayata gözlerini ebediyen kapatmıştır. 

İlaha Yusifli

Hazar Üniversitesi: Tarih öğretmenliği (lisans) Erciyes Üniversitesi: Yakınçağ tarihi (yüksek lisans) Hacettepe Üniversitesi: (Doktora) İlgi alanım: Kafkas İslam Ordusu İngilizlerin Kafkasya politikası İngilizlerin Kafkas İslam Ordusuna münasebeti İstihbarat Elemanları ve İstihbarat tarihi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu