Tarih BülteniTarihte Kadın

Türk Kadınlarına Müjdeli Haber: Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği Kuruldu!

Birlik Sloganı: Türklüğümüz Özümüz, Birliğimiz Gücümüz

Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği, 7 Ocak 2022 tarihinde twitter hesabından yaptığı açıklama ile çalışma serüvenine resmi olarak başladığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre, Umay Ana TDKB Kasım 2021 tarihi itibariyle İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Prof. Dr. Mualla Uydu Yücel hocamız önderliğinde kuruldu.

Prof.Dr. Mualla Uydu Yücel Kimdir?

Umay Ana TDKB Kurucu Üyesi ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mualla Uydu Yücel, çoğunluk olarak Genel Türk Tarihi ve Türk Kadını çalışmalarıyla tanıdığımız kıymetli bir akademisyen hocamızdır. İstanbul Üniversitesi’nde İslam Öncesi Türkistan Türk Devletlerinde Kültürel Hayat, Tarih Metodu, Türkistan Tarihinin Kaynakları, Türk Rus Münasebetleri, Türk Kültür Tarihine Giriş derslerini vermekte olan Prof.Dr. Mualla Uydu Yücel iyi derece Rusça, Kazakça ve İngilizce bilmektedir. Türkistan’tan Tuna’ya Peçenekler, Bozkırın Asenaları, Türklüğün Eski Çağı, İlk Rus Yıllıklarının Doğu Avrupa Türk Tarihi Açısından Önemi, İlk Rus Yıllıklarına Göre Türkler, Türk-İslam Bütünleşmesi, Kiev Knezliği Dönemi Rus Kaynaklarında İstanbul, 1224 Kalka Meydan Muharebesinin Rövanşı: 1380 Kulikova Meydan Muharebesi ve Bu Muharebenin Rus Tarihi Açısından Önemi gibi kitap ve kitap bölümü çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin temel ilkelerine bağlı, devletine, milletine ve insanlığa hizmet etmeyi gaye edinen kadın akademisyenlerin oluşturduğu bir sivil toplum kuruluşu olan TÜRKKAB Türk Kadın Akademisyenler Birliği Başkanlık görevini sürdürmektedir.

Umay Ana TDKB Yönetim Kurulu

Yapılan açıklamaya göre, Türk Dünyasının her toprağından, Türk Dünyası kadınlarının her kesimi ve her meslek grubundan kadın üyelerini çatısı altısında toplayan TDKB yönetim kurulunda Doç. Dr. Shrubu Kayhan, Doç. Dr. Reyila Kaşgarlı, Dr. Öğr. Üyesi Zebunisa Kamalova, Eğitimci Yazar Sosyolog Aspay Sener, İstanbul Azerbaycan Dostluk Derneği Kurucu Başkanı Hülya Ağasoy ve Doç. Dr. Çağla Gül Yesevi görev alırken birliğin genel sekreterliğini ise Türkolog Şeyda Nur Şişman yürütmektedir.

Umay Ana TDKB Kuruluş Amaçları

Birliğin kuruluş amaçları ise şu şekilde özetlenmiştir: “..Türk dünyasındaki kadınlarımızın sahip oldukları bilimsel, sosyal ve kültürel yetkinliklerini Türk dünyasının ihtiyaçları doğrultusunda yapılacak bilimsel çalışmalar ile faydalanabilecekleri bir kaynağa dönüştürmek ve farklı disiplinlerdeki kadınlarımızın bilgi birikimlerini Türk dünyasının ortak menfaatlerini gözeterek sürekli yeni yollar geliştirmek üzere kurulmuştur.

Tarihin kadınlarına ses vermeyi amaçları doğrultusunda yer veren Anadolu Tarih platformu olarak, değerli hocalarımızın önderliğinde oluşturulan Umay Ana Türk Dünyası Kadınlar Birliği adına umut doluyuz. İnanıyoruz ki Türk Dünyası kadınları birlikte çok güzel işler başaracaklardır. Umay Ana TDKB hakkında daha fazla bilgiye aşağıya eklediğimiz tweet üzerinden ulaşabilirsiniz. Gelişmeleri aktaracağız

Begüm Şen

Tarih Öğretmeni - Anadolu Tarih Editörü Yazı göndermek için: begum@anadolutarih.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu